Tarihçe

         
           Kösedağ bozgunundan  sonra Anadolu Selçuklu Devleti Moğollara vergi veren bir devlet durumuna geldi. Moğolların yayılmasından sonra artık Türkistan yaşanamayacak duruma gelmiş ve buradaki Türkler Ön Asya'ya Anadolu'ya doğru göç etmek zorunda kalmışlardır.
         Moğolların önünden kaçarak Anadolu'ya ve uçlara gelen bu halk kitleleri Anadolu Beyliklerinin çekirdeğini oluşturdu. Anadolu'nun siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel tarihindeki çok önemli bir rol oynayan bu beylikler Selçuklunun çöküşü ve İlhanlıların zayıflaması üzerine bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir.
          13.YY sonlarında Anadolu'da kurulan beyliklerden en önemlilerinden biri Hamit Beyliğidir. Beylik; Borlu, Isparta, Yalvaç dolaylarında Hamit Bey'in yönetiminde yaşayan Türkmenler tarafından kurulmuştur. Beyliğin Antalya kolu Tekeli oğulları adını taşımaktadır. Kolun başında bulunan Emrir Mübaris Ed-İn Mehmet Bey (Teke Bey) oğlu Ali Bey'e (Ö 1377) Korkud-ili (istanoz)ve bu günkü kasabamız olan ÜRKÜTLÜ civarında yönetimini bırakır.
          Tekelioğullarının merkezi Antalya 1392'de Yıldırım Beyazıt tarafın-dan ele geçirildi. Böylece bu beyliğin Antalya kolu tarihe karıştı. Sonun- da Osmanlılar burasını kendi topraklarına kattılar. 
          1500'lü yıllarda Anadolu Beylikleri döneminde Ürkütlü  halkı Hamit-oğulları ve Tekelioğulları tarafından yönetiliyordu. Köy iki muhtarlığa ayrılmış, biri Tekelioğulları muhtarlığı (Teke evi) diğeri Hamitoğulları muhtarlığı (Hamit evi). Ürkütlü'nün yerli sülaleleri
Isparta merkez Küçük Hacılar köyünden sekiz kardeş olarak gelirler. Karaandaki köy yıkığına yerleşirler. Şeref höyüğüne, sonra  sayalık mevkiine, sonra yazı köye yani bugünkü Koca Köprü denen yere ve en sonunda bugünkü Ürkütlü'ye yerleşiyorlar.
         Ürkütlü sınırları içinde Karağan "Karaan" denilen mevkide
şimdiki adıyla köy yıkığı, ilk yerleşim yeri olarak kullanılmaktaydı. Kestel gölü civarından kaynaklanan sivrisinek istilası nedeniyle bugünkü adıyla GÜLLÜTAŞ mevkiinde yanyana bitişik evlerde yaşamaya başlarlar. Böyle yapılan ev tarzından dolayı buraya SAYALIK adı veriliyor. Bir müddet sonra YAZIKÖY mevkiine yerleşiyorlar. Yazıköyde Hacı Hüseyinler sülalesi tarafından umum halka yemek verilirdi. Sivrisinek istilası burada da devam edince bugün kasabanın bulunduğu mevkiye bundan yaklaşık 300 yıl önce yerleşmişler.

Atatürk
Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret53370
Acil Telefonlar
Sağlık Ocağı 335 40 80
İlköğretim Okl. 335 40 19

Sulama Koop.335 41 79
Koop Marketi 335 42 58
Tarım Kredi 335 40 09
Ziraat Grup 335 40 20
TEK 335 41 22
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.05366.0778
Euro6.55506.5813
Reklam verebilirsiniz
  • Sitemize sponsor olabilirsiniz.
  • Bu alana reklam verebilirsiniz. Bilgi İçin : admin@urkutlu.com

SPONSOR
HOSTING SPONSORUMUZ SEDAT AYYILDIZ'A TEŞEKKKÜRLER.
SPONSOR
ALAN ADI SPONSORUMUZ ANTALYA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ FİRMASINA TEŞEKKÜRLER.